Proje yapmak ciddi iştir

Kısaca kendimden bahsedeyim, 1956 Isparta doğumluyum. 33 yıllık İzmirliyim.  5 yıllık Karşıyakalıyım.  Özel sektörün değişik kademelerinde çalışıp emekli olduktan sonra  sivil toplum kuruluşlarında genel sekreterlik ve AB proje uzmanlığı yaptım.  Halen,  AB projeleri, kırsal kalkınma projeleri, UNDP projeleri, kalkınma ajans projeleri , hazırlama eğitimi verme ve projelere danışmanlık yapmaktayım.

Geçen haftadan beri  İçişleri Bakanlığı Dernekler masasının  teklif çağrısını incelemekteyim. Dernekler masası tüm Türkiye çapında derneklere 5.000 TL den 150.000 TL ye kadar yardım yapacak.  Dağıtılacak bütçe 10.5 milyon TL ( eski para ile 10.5 trilyon TL  ) STK ların yapacağı tek şey bir proje hazırlamak ve sunmak. Bu yıl 1.nisan ve 1.ağustos tarihlerinde 2 kez müracaat edilebiliyor. Bu kadar basit.

Aslında bu kadar basit değil tabii ki. Niçin basit değil çünkü proje yazmanın kuralları var. Küçük bir ayrıntı eksik yada yanlış yazılırsa projeniz işlem dahi görmeden elenir. Bu sebeple proje yazmak çok titizlik isteyen bir iştir.

Ben ve arkadaşlarım 2003 den beri yaklaşık 100 civarında proje hazırlayıp sunduk kimini Ankara’ya gönderdik, kimini Bürüksel’e  kimini MFİB ye, kimini Sağlık bakanlığına . Kimi projemiz beğenildi desteklendi, kimisi şekil şartından, içeriği incelenmeden elendi. Kimi projemiz sıfır puan çekti, kimi projemiz kayda değer bulundu. Kimi projemiz partnersizlikten kaybetti, kimi TÜBİTAK tarafından ödüle layık görüldü.  Kimi projemiz ilgili derneğin yönetim kurulundan bile geçemedi, kimi mavi dosyaya konulmadığı için paketinde kaldı.

Anlayacağınız proje hazırlamak ciddi bir iştir.

Projelerden toplum çok şey kazandı. Dernekler kapasitelerini artırdı. Etrafımızdaki bir çok derneğin bilgisayarı, yazıcısı yada projeksiyon makinası bile yok. Ama proje yaparsak derneğimizin bu tür demirbaşları olur, yenilenir ve topluma hizmet kalitesi artar.

Sizlere çağrı sivil toplum kuruluşlarına üye olalım, projeler yapalım, derneğimizin kapasitesini ve hizmet kalitesini artıralım. Yüzlerce hibe veren kuruluş bizleri bekliyor.

Kalın sağlıcakla.

Hüsnü Yardımcı

09.02.2013 Karşıyaka

Bir Cevap Yazın